Novela Zákonníka práce sprísni podmienky agentúrneho zamestnávania
M
inisterstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) pripravilo návrh novely Zákonníka práce, ktorým sa majú od začiatku budúceho roka sprísniť podmienky agentúrneho zamestnávania. Objaví sa napríklad princíp spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry dočasného zamestnania na dodržiavanie mzdových podmienok pracovníka. Ak sa vo firme na tej istej pracovnej pozícii už niekto zamestnáva, dočasný zamestnanec musí byť ohodnotený platovo tak isto ako zamestnanec interný. Ak sa zistí nedodržiavanie rovnocenných podmienok, zodpovednosť si rozdelí ako zamestnávateľ tak aj agentúra. Rok 2015 prinesie zmenu aj v prezumpcii dočasného pridelenia. Pokiaľ výkon práce ponesie znaky agentúrneho zamestnávania, bude považovaná za dočasné pridelenia zamestnanca užívateľskému zamestnávateľovi.
Charakter tejto práce spočíva vo vykonávaní práce v užívateľskej firme s jej nástrojmi, a to na pokyny pracovníka užívateľskej firmy. Prax totiž hovorí o nevyužívaní služieb agentúr, ale firiem bez potrebnej licencie. Formálne sa medzi nimi uzavrie obchodná zmluva na dodávku služby, čo umožňuje zamestnanie na základe dohody (toto pri agentúre nie je možné ).
Pokračovanie pod obrázkom
Pozor si budú musieť dávať agentúry aj na to, aké miesto výkonu práce napíšu zamestnancom do zmluvy. Ak totiž zamestnanec býva a pracuje v tom istom meste, no podľa zmluvy je to inak a zamestnanec dostáva preplácanú cestu, ide o podvod. Z príplatkov na cestovanie sa totiž neodvádzajú dane ani odvody. Ide len o spôsob agentúry, ako týmto spôsobom vyplatiť časť mzdy. V súčasnosti je bežné aj niekoľko rokov byť prideľovaný tomu istému zamestnávateľovi. Rezort práce a sociálnych vecí chce však tento typ práce zakázať, a to maximálnou dĺžkou dočasného pridelenia a počtom opakovaných pridelení u toho istého zamestnanca.
Pokiaľ obdobie zamestnania prekročí 12 alebo 18 mesiacov, buď sa pracovný pomer ukončí alebo príde k internému zamestnaniu pracovníka. Aliancia personálnych agentúr Slovenska sa proti zmenám bráni a tvrdí, že vďaka nim môže od roku 2015 stratiť prácu až 20 000 ľudí. Zmeny idú vraj nad rámec smerníc EÚ, sú v priamom rozpore aj s medzinárodnými záväzkami Slovenska a niektoré časti sú dokonca podľa aliancie protiústavné. Niektoré opatrenia idú proti zmyslu agentúrneho zamestnávania. Ministerstvo napríklad plánuje možnosť ukončiť pracovný pomer s agentúrnym zamestnancom v dobe, kedy firme skončí objednávka. Zamestnancovi bude mimo to potrebné v takom prípade vyplatiť odstupné, čo firmám výrazne zvýši náklady.